Çevrimiçi şirketler, sosyal ağlarda web sitesi eklentileri kullanıyor. İnternet sitelerinde bu eklentilerin kullanılması, bazı kesimlere göre Avrupa Birliği gizlilik yasalarını ihlal edebilecek bir durum olarak nitelendiriliyor.

Yapılan bir şikayetten sonra Avrupa üst mahkemesi, Facebook’un “Beğen” butonunu kendi sitesine ekleyen şirketlerin, müşterilerin kişisel verilerini toplamaktan sorumlu tutulabileceğine karar verdi. Lüksemburg merkezli Avrupa Birliği Adalet Divanı (ECJ), Alman moda perakendecisi Fashion ID’yi, kendi sitesinde Facebook’un “Beğen” düğmesini barındırarak kişisel veri koruma kanunlarını ihlal etmekle suçladı. ECJ yargıçları, Facebook’un “Beğen” tuşunun kullanılmasıyla veri toplanılması konusunda hem bu eklentiyi kullanan internet sitelerini hem de Facebook’u sorumlu buldu.

Yazı önerisi
2019’un En Çok İndirilen Mobil Uygulamaları Belli Oldu

Mahkeme, “Facebook’un ‘Beğen’ butonuna sahip bir internet sitesinin sahibi, ziyaretçilerin kişisel verilerinin toplanması konusunda Facebook ile ortak çalışan bir denetleyici olabilir”açıklamasını yaptı.

Yazı önerisi
Online dizi Behzat Ç - Yeni Sezon 4. Bölüm 2. Fragmanı Yayımlandı

Yazı önerisi
Spotify’ın Ücretli Kullanıcı Sayısı 108 Milyon Oldu

Kaynak: engadget.com  – Sociality.io

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe