Facebook, geçtiğimiz günlerde yaptığı resmi açıklamada kendi platformunda biriken asılsız haberlerle mücadele etmek için hayata geçirdiği Üçüncü Taraf Haber Doğrulama Programı’nı Türkiye’de Teyit.org iş birliği ile başlattığını duyurdu.

Bir süredir Türkiye gündemine oturan asılsız haberleri tespit ederek internet sitesi üzerinden açıklayan Teyit.org, böylelikle Facebook’taki haberlerin de denetlenmesi ve gereken durumlarda Facebook üzerinden erişime engellenmesi için faaliyet gösterecek.

Tarafsız Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı sertifikasıyla birlikte dünya genelinde de kabul gören Teyit.org, sadece Facebook Türkiye’deki asılsız haberleri kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda haberlerin doğru kategorize edilmesi gibi konularda da Facebook’a hizmet sağlayacak.

Üçüncü Taraf Haber Doğrulama Nasıl Çalışacak?

Haberlerin doğrulanması: Asılsız olma olasılığı bulunan haberler, tarafsız Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı tarafından sertifikasyona sahip olan Teyit.org tarafından incelenecek. Teyit.org haberleri değerlendirecek, haber bulgularını kontrol edecek ve haberleri, doğruluklarına göre kategorize edecek.

Asılsız haberlerin haber kaynağında gösterimi: Haber doğrulayıcı tarafından asılsız olarak puanlanan haberler haber kaynağınızda daha alt sıralarda gösterilerek asılsız haberleri görme olasılığınız önemli derecede azaltılacak.

Sürekli olarak asılsız haber paylaşan sayfalar ve internet sitelerine karşı önlemler:Sürekli olarak asılsız haber paylaşan sayfaların içerikleri daha az dağıtılacak ve bu sayfalar para kazanma ve reklam verme özelliklerinden faydalanamayacak.

Kaynak: teknosafari.com

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”27648″ name=”YouTube’tan video indirmek için en iyi 5 program!”]

[irp posts=”27641″ name=”Kendinizden Bile Sakladığınız Kişilik Özelliğinizi Öğrenmek İster Misiniz?(Kişilik Testi)”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir