Sociality.io ekibi, sosyal medya alanında bu hafta yaşanan gelişmeleri sizler için derledi.

Her hafta yayınlanan bu özetlerle sektördeki son gelişmeleri takip edebilir, markanızı ve ekibinizi sosyal medyanın her an değişen dünyasına hazır hale getirebilirsiniz. Öne çıkan haberlerden biri de, Instagram “Alışveriş” Konusunda Yeni Adımlar Atıyor

[irp posts=”27928″ name=”Merak edilen soru, Instagram Algoritması nasıl çalışıyor?”]

Twitter Zaman Tünelini Kronolojik Olarak Yeniden Düzenliyor

Twitter ilk dönemlerinde atılan tweetleri kronolojik sıra ile gösteriyordu. Fakat yıllar içinde farklı algoritmalar ile Twitter tweetlerin gösterimini zamanı 2. plana atarak kullanıcılara sunmaya başlamıştı. İlk zamanlarda kullanıcılar çok hoşnut olmasa da Twitter konu hakkında herhangi bir çalışma yapmadı. Kendini mikro blog olarak adlandıran Twitter, kendi resmi hesabında yaptığı tweet zinciri ile tweetleri yeniden kronolojik olarak ve ilgi kullanıcıların ilgi alanlarına göre sıralamayı test ettiğini duyurdu.

Instagram “Alışveriş” Konusunda Yeni Adımlar Atıyor

Son zamanlarda Instagram’ın alışveriş konusunda yaptığı çalışmalar ile ilgili birçok haber geliyordu. Bu alandaki büyük fırsatları gören sosyal medya platformu, kullanıcıların platform içinden alışveriş yapabilmesi için birçok yeni özellik de yayınlamaya devam ediyor. Son olarak, Instagram Keşfet sekmesine alışveriş özelliğini ekledi. Bunun yanında Instagram hikayeler bölümünü de daha kolay alışveriş yapılabilir bir hale getirdi. Hikayeye eklenen küçük çanta ikonu kullanıcıların kolaylıkla alışveriş yapabilmesine imkan sağlayacak.

Twittter Canlı Yayınları Akışta Ön Plana Çıkarıyor

Canlı yayın yapabilmek, tüm sosyal medya platformları tarafından kullanıcılara sunulan bir özellik haline geldi. Twitter da hızlı haber akışının olduğu bir platform olduğu için canlı yayınların rahatlıkla yapılabildiği platformlardan biri. Twitter şimdi kullanıcıların dikkatini daha fazla bu konuya çekebilmek için canlı yayın önerilerini haber akışının en üstündeki bir sekmeye taşıdı.

Twitter Bir “Bug” Yüzünden Kullanıcıların Direkt Mesajlarını Geliştiricilerle Paylaştı

Geçtiğimiz hafta Twitter Support hesabından yapılan bir duyuru ile 3 milyon Twitter kullanıcısının direkt mesajlarının bir bug sebebi ile geliştiricilere açıldığı bilgisi verildi. Twitter bu sorundan etkilenen tüm kullanıcılara ve taraflara bir bildirim gönderdi ve sorunun 10 Eylül’de fark edildiğini açıkladı. Sorundan sadece hesabı açık olan kullanıcılar değil, hesabı korumalı olan kullanıcılar da etkilendi.

Instagram Lokasyon Seçerek Paylaşım Yapmayı Test Ediyor

Instagram, kullanıcıların hem zaman akışında hem de hikayelerde paylaştıkları içerik için konum seçebilmelerine izin veren yeni özelliği test ediyor. Bu özellik ile kullanıcılar paylaşımlarını seçtikleri lokasyonlar ile sınırlandırabilecekler. Şu an sadece sponsorlu paylaşımlar için lokasyon seçimi yapabilen Instagram’dan konu ile herhangi bir açıklama gelmedi.

Instagram Direkt Mesajlarda Gif’leri Test Ediyor

Instagram’ın en az kullanılan bölümlerinden biri direkt mesajlar, kısa adı ile “DM”ler. Instagram bu alanı daha kullanılabilir hale getirmek için yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Son eklenen özellik ile artık DM’de mesajlaştığınız arkadaşlarınıza GIF yollayabileceksiniz. Çeşitli GIF’ler ile DM’i daha keyifli bir mesajlaşma platformuna dönüştürmeyi planlayan Instagram test aşamasında olan özelliği yakın zamanda tüm kullanıcılar için aktifleştirecek.

Kaynak: https://medium.com/sociality-io

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”28949″ name=”Yurt Dışına Çıkacaklar İçin 10 Önemli Öneri”]

[irp posts=”28914″ name=”Başarılı bir kariyer için edinmeniz gereken 5 yetenek”]

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir