Saç sağlığınız kalıtımsal, çevresel ve psikolojik etmenlerin dışında aynı zamanda beslenme alışkanlıklarınızdan da etkilenir.

Bunun sebebi saçlarınızın besin kaynağının vitaminler ve mineraller olmasıdır. Özellikle yüksek oranda protein içeren besinleri tercih etmek saç sağlığı için oldukça önemlidir. Peki, saçlarınızı besleyen gıdaları biliyor musunuz?

Yumurta

Yüksek oranda protein, biotin ve B12 vitamini içeren yumurta saçlarınızın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Saçınızın normal uzama hızını korumasına destek olan protein aynı zamanda saçlarınızın güçlenmesini sağlar.

Somon Balığı

Deniz ürünlerinin içerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri özellikle somon, sardalye, uskumru ve ton balığında yüksek oranda bulunur. Aynı zamanda protein, B12 ve demir de içeren deniz ürünlerini tüketmeye özen göstermek gerekmektedir.

Baklagiller

Fasulye, bakla, nohut, soya, mercimek ve bezelye sebzelerin içeriğindeki yüksek oranda protein, B vitamini ve magnezyum, potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri bulunur. Baklagilleri saç sağlığınız açısından öğle veya akşam yemeklerinizde tercih etmenizde fayda vardır.

Havuç 

A vitamini saç derisinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Havuç dışında kırmızı renkli meyvelerde de bulunan A vitamini almayı ihmal etmemelisiniz.

Tam Tahıl

Tam tahıllı gıdalar içeriğinde B vitamini, çinko ve demir içerir. Saçlarınızın yağ üretimini dengeleyen çinko, saç köklerini besleyen demir ve saçların canlılığı için gerekli olan B vitamini almak için öğünlerinizde tam tahıllı ekmekler veya kahvaltılık gevrekler tüketebilirsiniz.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, brokoli, roka, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler A ve C vitaminleri açısından zengin olup aynı zamanda kalsiyum ve demir de içerirler. Saçlarınızın kuru ve sert olmasını istemiyorsanız bol bol yeşil yapraklı sebzeler tüketmeye özen gösterin.

Domates

İçeriğindeki C vitamini sayesinde kolajen üretimini destekleyen domates saç kayıplarının geri kazanılmasında oldukça etkilidir.

Bezelye

B vitamini açısından zengin olan bezelye saç dökülmelerini önler ve saç tellerin uzama hızını korur.

Ceviz

İçeriğindeki omega-3 ve E vitamini sayesinde saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmelerini önler.

Kivi

C vitamini açısından zengin olan kivi saçlarınızın parlaklığı ve canlılığı açısından oldukça faydalı bir meyvedir.
Kaynak:Hemensaglik.com

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir