Katiline aşık olma olarak da bilinen stockholm sendromu, kişinin kendisine zarar vermek isteyen kişi ile gereğinden fazla empati kurması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. 


1973 yılında meydana gelen bir rehine olayında ilk kez bahsedilen bu sendrom, özelliklerini ve detaylarını bilmeyenler için inanılması zor sonuçlar ortaya koymaktadır.

Yaşanan ve kayda geçen bu ilk olayda, bankayı soymaya gelen hırsız, banka memuresini 6 gün rehin tuttuktan sonra yakalanarak cezaevine konmuştur. Rehin tutulan memure, soyguncusu hakkında şikayetçi olmadığı gibi, hapis hayatının iyi geçmesini sağlamaya çalışmış, evlenmek olduğu sevgilisinden ayrılarak, hırsızın cezasının bitmesini bekleyerek kendisi ile evlenmiştir.

Bir başka çarpıcı örnekte ise; terörist bir grup tarafından kaçırılarak 6 ay kadar bir süre ile onlarla yaşamaya mecbur bırakılan milyoner kadın, bu grup ile bir soygun yaparken yakalanmıştır. Benzer diğer olaylarda da görülen ortak nokta; mağdurların kendilerini mağdur eden kişilere karşı bağımlı hale gelmesidir.

Stockholm Sendromu Nedir?

Psikoloji biliminin incelediği insan davranışları ifade etmek için kullandığı sendrom, bağımsız ve alakasız bireylerin, birbirlerinden habersiz şekilde sergiledikleri benzer tutum ve davranışları tanımlamak için kullanılıyor.

Stockholm sendromu; mağdurların, kendilerine kötülük etme amacındaki kişilerle bir süre birlikte zaman geçirdikten sonra, kuvvetli bir empati ile suçluyu anlamaya başlaması, hatta hak vermesi ve ona yardımcı olmaya çalışması şeklinde ifade edilebilir. Başlangıçta, zarar görmemek için suçlu ile uyumlu davranmaya çalışmak şeklinde ortaya çıktığı, birlikte geçirilen süre uzadıkça bu role iyice alışılarak bağımlı hale gelindiği tahmin ediliyor.

Sendromun ortaya çıkışında, suçlunun, yani rehine olayına sebep veren kişinin davranışlarının da etkili olduğu düşünülüyor. Suçlu, kurbanından sürekli ilgi ve onay talep ederek, kurbanının kendisi ile bağ kurmasını sağlıyor.

Kaynak:Bilgizma.com

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir