Uyumanın faydaları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Günlük hayat koşuşturmamız da stres ve diğer nedenlerden dolayı kaliteli uykunun önemini atlıyoruz. Bilin insanları tarafından yapılan araştırmalar da uyumanın yeni faydaları ortaya çıktı. İşte uyumanın faydaları. 

Bütün canlılar uyur. Günde ortalama 8 saat uyuyan biz insanlar 365 günün yaklaşık 122 gününü uyuyarak geçiriyor. Uyumanın faydaları pek çok kişi tarafından dile getirilse de ne yazık ki uykuya gereken önemi vermiyoruz ve uyumanın gerçekten bir ihtiyaç olduğunun farkında olmuyoruz. 

Yazı önerisi
Türkiye'de 1 milyon kişi kalp yetmezliği yaşıyor!

Bilin insanları tarafından yapılan araştırmalarda uykunun yeni faydaları ortaya çıktı. Yapılan çalışmada uykunun beyindeki DNA hasarının onarımında büyük bir önemi olduğunu ortaya çıkarttı. Canlılar üzerinde yapılan araştırmalarda beyindeki DNA hasarını onarmada uyku çok önemli bir rol oynuyor. 

 

Bilim insanları, larva dönemindeki şeffaf olan ve bu sayede beynindeki aktivitelerin mikroskopla incelenebilen zebra balıkları üzerinde araştırmalar yaptı. Zebra balıkları üzerinde yapılan incelemelerde balıkların beyinlerinde yer alan nöronlar, hayvanlar uyanıkken ve uyurken incelendi. Bu incelemeler sonucu uykunun beyindeki DNA hasarlarını tamir ettiği ortaya çıkmış oldu. 

Yazı önerisi
Sağlıklı Bir Ramazanı İçin 12 Önemli Kural!

Bilim insanları yapılan bu deneyin sonuçlarının tüm canlılarda benzer sonuçlar doğurduğunun altını çizerek yetişkin bir insanın günde en az 8 saat uyuması gerektiğini belirtiyor. 

Kaynak: Unimetre

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe