Yerli Üretim artık biliyorsunuz logolaşmış bir genelge haline geldi ama buna rağmen halen daha yerli üretim konusunda aydınlatılmamış bir konu mevcut ve bu konuda hata yapıldığı düşünülüyor. Yerli Üretim nedir?, Logosu nerelerde kullanılmalıdır?

Yerli Üretim logosu, bakanlık tarafından sürülmüş ve ürünleri ithal, yerli olarak ayırmak için kullanılan bir logo, bu logonun amacı ülkemizde yani Türkiye‘de üretilen ürünleri belirlemek. Lakin son zamanda yanlış anlaşılan birkaç mesele üzerine yeni çalışmalara başladığı haberi yayıldı.

Yerli Üretim logosunun yanlış kullanıldığını düşündüren yerler.

Bu resimleri inceleyecek olursak eğer birinci resimde Muz İthal 1 KG barkodlu bir üründe Yerli Üretim logosu yer alıyor. Mantıksal olarak yanlış doğru bu ürün için düşünceler doğru, lâkin ikinci resim için aynı şeyi söylemek doğru olmaz The Coca Cola Company firmasının Isparta’da bulunan tesisleriyle birlikte yerli bir üretim yapılmış olunmakta. Her ne kadar fikir ve makineler yabancı olsada çıkan ürün topraklarımızdan çıktığı için üretim tamamen de diyemesek bile kısmen yerli bir durumda.

Yerli Üretim Logosu Nedir?

Yerli Üretim logosu, bakanlık tarafından sürülmüş ve ürünleri ithal, yerli olarak ayırmak için kullanılan bir logo, bu logonun amacı ülkemizde yani Türkiye‘de üretilen ürünleri belirlemektir. Bu logoyla birlikte hangi ürünün ülkemizde üretilip, üretilmediğini öğrenebiliriz. Aynı zamanda hangi ürünün ülkemizde üretilip farklı marka basıldığı da önümüze çıkmakta.

Daha Önce Hangi Logo Kullanılıyordu

Daha öncesinde ise ülkemizde üretilen ürünleri belirlemek için Türk Malı ve Made in Turkey gibi logo ve yazılar kullanılıyordu. Lakin bu yazılar ve logolar ülkemizi belirlemekte yeterli kalmıyordu. Çok küçük veya paket arkalarında olan bu yazılardan sonra Kurul kararıyla yeni “Yerli Üretim” logosu kullanılmaya başladı. Ayrıca şuanda halen daha aşağıdaki logolar kullanılmaya devam ediyor.

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir