Sözü dinlenen bir insan olmak için yapmanız gereken 8 şey

Bazı insanlar bulunduğu toplumda ‘’güven abidesi’’ olarak saygı ve takdir görürler…Bu tür insanları tanımlamak için kullanılan ;’’ güvenilir’’ ,’’dürüst’’,’’sağlam’’,’’sözü dinlenen’’,’’karizmatik’’ gibi benzetmeleri sıkça duyar,çoğu kez de onlara imrenerek bakarız…Aslında,içinde kötülük olmayan,sevgi,dürüstlük ve saygı gibi insani özellikleri olan herkes,atacağı basit adımlarla,takdir edilen bir insan olabilir.

Eğer siz de  iş ve özel hayatınızda güvenilir ve sözü dinlenen bir insan olmanın yollarını arıyorsanız,aşağıdaki tavsiyeler işinize yarayabilir.

Saygı duyulan bir insan olmanın yolları:

1- Saygı duyulan insanlar çözüm odaklıdır

Dikkat ettiniz mi bilmem,sözü dinlenen bir kadın veya erkek,yaşanılan sorunlar karşısında soruna değil,çözüme odaklanırlar.Herkes ortaya çıkan problemin dedikodusunu yaparken,o insanlar,bu durumdan çıkmanın yollarını,yöntemlerini araştırılar.

2- Saygı duyulan insan sonuçlar üzerinden değil,nedenler üzerinden ilerler

Bardak yere düştü ve kırıldı…Artık o bardağı yapıştırıp eski haline getirmenin imkanı var mı? İşte bu noktada,o bardak tartışma konusu olmamalı…Sonuç bardağın kırılması ise, bardağın kırılmasından ders alıp,o bardağın yere düşmesini sağlayan nedenleri ortadan kaldırmak,saygı ve güven duyulan insanların odaklandığı şeydir.

Sonuçlar üzerinden konuşmak bir süre sonra çözümsüzlük ve goy goy yapmayı beraberinde getirecektir.

3- Saygı duyulan insan gerektiği kadar konuşur

’’Söz gümüş ise sükut altındır.’’ Özdeyişi aslında doğru bir tanımlama değildir.Çünkü,saygı duyulan,sözü dinlenen insanlar ne çok konuşurlar,ne de suskun kalırlar.

Duruma,şartlara ve ortama göre,kendisini ifade edecek uzunlukta bir konuşma süresi en doğru seçenektir.Bu süre  değişkenlik göstereceği için,’’optimal ‘’ tanımını kullanmak daha doğru olacaktır.Ne uzun,ne kısa,dozunda,kararında…

4- Saygı gören insan yargılayıcı ve suçlayıcı değildir

Herkesin tarafsızlığına ve adaletine güvendiği insanların bir diğer ortak özelliği ,’’sen’’ ile başlayan suçlama ve yargılama cümlelerini kullanmamalıdır.Eleştiriyi çözüm odaklı yaparlar ve bireysel saldırılarda bulunmazlar.

5- Saygı duyulan insan alternatif de sunar

Bir kişi ve durum hakkında konuşurken çoğunlukla sadece eleştiririz…Bu bizim toplum olarak neredeyse ortak özelliğimizdir…Peki ya çözüm için öneriler? İşte bu noktada deyim yerinde ise ‘’çuvallarız!’’.

Eğer toplumda sözü dinlenen bir insan olmak istiyorsanız,eleştirdiğiniz,değişmesini istediğiniz şeyler hakkında alternatif çözüm önerileri de sunmanız gerekir.Elbette sunduğunuz yeni yöntemlerin akılcı ve uygulanabilir olması daönemli.Kuru kuruya eleştiren,ama çözüme dair bir şey söylemeyen insanları kimse ciddiye almaz.

6- Saygı duyulan insan özeleştiri yapar,eleştirileri dikkatle dinler

Hemen her şey hakkında fikri olan,herkesi eleştiren bir insan kendisini eleştirmez  veya yapılan eleştirileri dikkate almaz ise,söylediklerinin toplum nazarında bir kıymet-i harbiyesi olmaz…

Değer ve takdir gören insanlar,eleştiriyi bir kişisel gelişim aracı olarak görürler.Yapıcı eleştirinin hem kendileri hem de diğer insanlar için faydalı olduğuna inanırlar.

7- Saygı duyulan insan şefkat ve merhamet sahibidir

Şefkat ve merhamet;Sevgi,hoşgörü ve anlayışı beraberinde getirir…Bir insanın şefkati olmadan hoşgörülü olması imkansızdır.

Çevresindeki herkese önyargısız bir şefkat ve merhametle yaklaşan insan,toplum tarafından sevilir,sözü dinlenir,saygı ile karşılanır.

8- Saygı duyulan insan kendisine saygı duyar

En önemli özelliği en sona sakladım…Eğer bir insanın kendisine karşı saygı ve sevgisi yok ise,yukarıdaki hiç bir tavsiye işe yaramaz!Özsaygısı olmayan bir insanın yaratmaya çalıştığı saygı ve güven ortamı insanlara ikna edici gelmez.Çünkü birey kendini sevmeden,kendisiyle barışık olmadan diğer insanlardan saygı göremez.

Etkili,saygın,karizmatik,değer gören bir insan olmanın sırları bu basit 8 şeyi yapmakta saklı…Deneyin!Kaybedeceğiniz bir şey yok…

Kaynak:www.tamkocluk.com

[irp posts=”29216″ name=”Bu Ağaçlardan Hangisinin Altında Oturmak İsterdiniz? Her Ağacın Gizli Bir Anlamı Var!”]

[irp posts=”27974″ name=”Sinüzite Yol Açan 5 Önemli Neden!”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir