Konuk yazarımız, Sevda Kurul – Televizyon Program Yöneticisi

İletişim kavramı sorulduğunda herkesin bildiği bir kavram olarak algılanır. Fakat herkesin bildiği bu kavram, içi doldurulur bir şekilde tanımlanması istenildiğinde genellikle yapılan tanımlamalar biraz boş kalır.

İletişim günümüz dünyasında artık her şeydir! İletişim, yüz yüze konuşmaktır, televizyondur, gazetedir, telgraftır, mektuptur, seçtiğimiz kıyafettir, kullandığımız ulaşım aracıdır ve hatta kullandığımız edebi dildir.

Bu örnekleri sıralamak hiç zor olmamaktadır ve sıralama uzatılabilir. Dünyanın “küresel bir köy” olduğunu savunan akademik çalışmalar bize bu köyden bahsederken keşke sanayi devrimindeki endüstri 4.0 ile beraber nasıl olucakta iletişimcilerin bu köy içerisinde yer alacağını da söyleseydiler… Bunu neden söylüyorum? Dijital dönüşümün her alanda yaşandığı yeni dünyada bu dönüşüm içerisinde iletişimcileri ve iletişim araçlarını nasıl konumlandıracağımız kaygı yaratmaktadır.

4. Sanayi devrimi nesnelerin internetini, internet hizmetlerini ve robotik oluşumlarının aktif kullanımına geçildiği çağı bize yaşatmaktadır. İşte tam da burada “Yeni Medya” ortaya çıkıyor. Yazının başında iletişim kavramı için verdiğim örnekleri dijitale dönüştürücek olursak..

İletişim nedir?

Yüz yüze Facetime ile konuşmaktır, Netflix, Twitter, WhatsApp, mail, seçtiğimiz cep telefonu markasının işletim sitemidir, kullandığımız arabanın markasıdır ve hatta sosyal medya hesabımızdır. Tanımlamayı yaparken ihtiyaç duyulan yollar için aranan dönüşüm gerçekleşmiş fakat yok olmamıştır. Yeni Medya ile beraber twitter hesabına sahip her kullanıcı bir gazeteci, YouTube kanalı olan her YouTuber televizyoncu, Instagramdaki fotoğraf paylaşımlarıyla fotoğrafçı olabilmektedir. Bu oluşumun tek bir nedeni var. Yüksek teknolojiye ulaşılabilirlik ve hatta bu teknolojisinin cep telefonlarımıza yani cebimize girmesidir.

Hoş geldin Endüstri 4.0

Peki mesleki anlamda bu işi yapan ve yapmaya devam eden gazeteciler televizyoncular fotoğrafçılar nerdedir? Yahut nerede olacaktır? Yeni Medyayala beraber sektörel kayıplar yaşanıyor. Kapatılan gazeteler, televizyon kanalları bize mesleğin değer kaybettiğini yüksek sesle konuşturuyor. Tam bu yüksek sesli konuşmalar yapılırken öze dönüp bakmak ve kartları yeniden karıp ortaya koymak lazım.

“The medium is the message ( Araç mesajdır. )”

Kanadalı ünlü iletişim uzmanı Herbert Marshall McLuhan, 1960’ larda bu sözüyle ve kitabıyla döneminde de tartışmalara kaynaklık etmiştir. Şimdi ise az önce bahsettiğim özü oluşturmalıdır. Mesaj bir araçtır. Yani bir olayı herkes anlatabilir veya paylaşabilir. Kimin nasıl ve nerde paylaştığı neden paylaştığı ayrımı dijitalleşmenin evrimiyle beraber tekrar önem kazanacaktır.

Dijital dönüşümün iletişim ayağındaki evrim içerisinde bir sonraki aşamada iletişimciler yeni medyanın aranan kanaat önderleri olacaktır. Sosyal medyada bir haberi okurken yada görselini izlerken göndericinin;

Gazeteci mi?
Muhabir mi?
Güvenilir bir haber ajansı mı?
Akademisyen mi?
Yazar mı? olduğunu sorgulayacağız.

Herkesin bildiği sosyal medyanın doğru kullanımı, bir haberi hangi kaynaktan öğrendiğimiz, yada dezenformasyon ile yapılan algı yönetimleri ve siber güvenlik gibi birçok başlık yeni medyanın kaygıları arasında yer alıyor. Sağladığı avantajlara bakacak olursak feedback alımı geleneksel medyadan farkılı olarak yeni medyada daha hızlı olarak kullanıcıya ulaşıyor.

Sonuç olarak değişmeyen iletişim ihtiyacı ve değişen dijital oluşumlar hayatımıza var oldu. Bu çerçevede dönüşümün evriminde oyun yeniden kurulduğunda daha “seçici kullanıcılar” olarak yeni medyayı kullanmaya başlayacağız. Bu da her alanda olduğu gibi, medya alanında da yeni iş kolları ve yeni iletişim uzmanlıkları yaratacak.

KAYNAK KİTAPLAR
1- MARSHALL McLUHAN “GLOBAL KÖY”
“21. YÜZYILDA YERYÜZÜ YAŞAMINDA VE MEDYADA MEYDANA GELECEK DÖNÜŞÜMLER”
2- “MARSHALL McLUHAN “ THE MEDIUM IS THE MESSAGE”

Konuk Yazarımıza sorduk;

Bize film, dizi, kitap, bir de dinlemekten keyif aldığınız şarkı önerir misiniz?

Film: Leon, Yeşil Yol
Dizi: Homeland
Kitap: Soner Yalçın – Saklı Seçilmişler
Şarkı: Shape Of My Heart

Sevda Kurul’u hakkında daha fazla bilgi almak için hesabını takip edebilirsiniz.
instagram.com/sevdakurull

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir