Konuk yazarımız, Eray Aktokluk – Yapay Zeka Geliştiricisi, Programcı

Bugünlerde yapay zekanın bir çok sektörü değiştirdiğini biliyoruz. Bu yazımda sizlere yapay zekanın yakın gelecekte film sektöründe yapabileceği değişiklikleri anlatacağım.

Bazı filmlerde bilgisayarda çizilmiş karakterler kullanılır. Bu çoğunlukla animasyon filmlerinde ve Marvel gibi firmaların yaptığı filmlerde görülür. Çizilmiş bu karakterlerin hareket etmesi gerekir ve bu hareket için de iki yöntem kullanılır. Birincisi, Karakterlerin hareketlerini bilgisayarda elle hazırlamak. İkincisi ise motion capture yani hareket yakalama yöntemini kullanmak. Bu yöntemde insanların hareketleri kaydedilir ve bu hareketler çizilmiş karakterlere uygulanır.

Bu yöntem için insanların özel giysiler giymesi ve bulundukları odada bir çok kamera olması gerekir yani bu yöntem hem zor hem de pahalıdır.

Bu yüzden herkesin bu yöntemi filmlerinde kullanması mümkün değildir. Bu da bu yöntemin kullanıldığı filmleri özel yapar, fakat yapay zeka sayesinde bu değişiyor. Yapay zeka sayesinde bir videodaki insanın hareketlerini yakalayabiliyoruz.

Bu heyecan verici bir şey, çünkü normalde hareket yakalama için kullanılan yöntemde insanlar özel giysiler giyerdi ve bir çok kamera kullanılırdı fakat bu yöntem sayesinde bunu bilgisayarımızın kamerasını bile kullanarak yapabiliyoruz. Eğer online demo’yu denemek isterseniz, link burada: https://storage.googleapis.com/tfjs-models/demos/posenet/camera.html

Filmlerde senaryolar çok önemlidir ve bu işi sadece insanların yapabileceğini düşünebilirsinz fakat yapay zeka bu işe de girdi. Yapay zeka sizin yönlendirmeniz ile beraber senaryo yazabiliyor ve senaryoları animasyon film haline de getirebiliyor. Beni burada en çok etkileyen şey yapay zekanın verdiğimiz yönlendirmeler ile senaryoyu şekillendirebilmesi.

Videolar resimlerin birleşmesinden oluşuyor ve yapay zeka cümleleri resime dönüştürebiliyor. Yani “mavi bir kuş” cümlesini verdiğimiz zaman mavi bir kuş resmi çiziyor. Bunun sayesinde yapay zekanın videolar yapmasını hatta yakın bir gelecekte verdiğimiz senaryoyu kullanarak hiç bir çekim olmadan filmler yapmasını sağlayabiliriz. Bu size inandırıcı gelmemiş olabilir ama bence yakın zamanda bunu görmeye başlayacağız.

Yapay zeka filmi hiç bir çekim olmadan yapacak ama sesler ne olacak? Bu konuda endişe etmenize gerek yok. Şu an yapay zeka cümleleri inanılmaz gerçekçi insan konuşmalarına çevirebiliyor. Bunu Google Translate’de deneyebilirsiniz (İnanılmaz gerçekçi dediğim Google Translate’deki değil). Diğer seslerin halledilmesi de hiç zor değil.

Aslında anlatmak istediğim şey yakın gelecekte sadece büyük şirketlerin değil herkesin evinde kolayca film yapabilecek olması. İlk anlattığım şey bunun başladığını göstermek  ve diğerleri de bunun nereye gideceğini göstermek içindi.

Konuk Yazarımıza sorduk; Bize film, dizi, kitap, bir de dinlemekten keyif aldığınız şarkı önerir misiniz?

Film: Jobs, Spare Parts
Dizi:Sherlock Holmes
Kitap: Ben Steve, Uzmanından SEO,  Tanrı’nın Formülü
Şarkı: NCS, MelodySheep, ThePianoGuys

Eray Aktokluk hakkında daha fazla bilgi almak için hesaplarını takip edebilirsiniz.

Yapay zekayı öğrenmek isteyenler için hazırladığı Udemy kursu için tıklayın

Kursun normal fiyatı: 37,99 TL iken yukarıdaki linkten kursu kayıt yaptırırsanız yazıya özel  ₺29,99 TL fiyatından yararlanabilirsiniz.

www.erayaktokluk.com
www.erayaktoklukdersler.com
facebook.com/eraytokluk
instagram.com/erayaktokluk
twitter.com/eraytokluk
youtube.com/Eraytokluk

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir